DİLER ALPTEKİN ÇEYİZ EVİ

2005 yılında küçük bir bütçe ve büyük bir cesaretle bu işe başladım. Daha önceden hiçbir işletme çalıştırma tecrübem olmamasına rağmen mükemmeliyetçi yanıma güvenerek ve yaptığım her işin kalitesi konusunda kendime güvenerek bu işe ilk adımımı attım. Ve bu adımların arkası geldi. Yürüdüğüm bu sakin yolculuğum zaman geçtikçe aldığım olumlu dönüşlerle büyük, sağlam ve gururlu adımlara dönüştü. 2005 yılından bu yana çok yol aldım çok insanlarla tanıştım birçok müşterimle arkadaş ve dost oldum. Müşteri skalam her ne kadar geniş kapsamlı olsa da bu skalanın büyük bir çoğunluğu yeni evlenecek genç kızlardan ve annelerinden oluşuyor. Ve birçok evde özellikle de yeni gelin evlerinde ellerimle yaptığım ve emek verdiğim işleri gelinlerimizle sergilemek ve gelinlerimin gözlerindeki o ışığı, annelerinin gözlerindeki o mutluluğu görmek beni her zaman gururlandırdı ve heyecanlandırdı.

Bu işe başladığımdan beri benim için her zaman ilk kriter müşteri memnuniyeti ve yaptığım işi en kaliteli şekilde müşteriye sunmak olmuştur. Olmazsa olmazlarım yaptığım işin kalitesi, müşterimin memnuniyeti, verilen sürede sorunsuz iş teslimidir. Bu üç kriter benim için çok önemlidir. 15 yıllık esnaflık hayatım boyunca yapılan işte, verilen sözlerde, iş teslim tarihinde ve iş kalitesinde bugüne kadar iş sahipleriyle yani değerli müşterilerimle hiçbir problem yaşamadım.

Yaptığım işleri kesinlikle kendim beğenmem ve içime sinmesi gerekli. 15 yıldır çok nadir de olsa içime sinmeyen en ufak bir iş yapmış olsam bile, hiç abartısız ne emeğime ne malzemeye nede zamana acımadan bu işi iptal eder ve işe baştan başlarım. İçime sinmeyen hiçbir işi müşterime sunmam. Ve bugüne kadar müşterime hangi işimi sunarsan sunayım şükür ki hiçbir zaman yanılmamışım,müşterimin memnuniyetini her dair almışımdır. Bu memnuniyetin en büyük güvencesi kendime ve işime olan inancımdır. Bu inanç sayesin yaptığım işlerim her zaman imzam oldu ve yaptığım her iş memnuniyet ve kaliteyle birlikte ardından daha fazla işi getirdi. Bir işe yeni başlarken birde o işi bitirip müşterime teslim ettiğimde büyük bir heyecan ve gurur duyuyorum.  Tamamen kişiyi özel çalışırım en ince ayrıntısına kadar işin her detayını işin sahibi ile beraber karar vererek yaparız.  Ve ortaya çıkan işi ben büyük bir gururla, müşterim ise büyük bir memnuniyetle karşılarız. Bu an çalışma hayatımdaki sevdiğim ilk şey.

İkinci şey ise işleri yapma aşaması. Kullanılan kumaşları, malzemeleri, renkleri ve desenleri bir uyum içinde harmanlamak. Yaparken en çok zevk aldığım işler ise sandıkta tekrar kullanılmayı bekleyen, biraz kullanılıp bohçalara sarılıp dolaplara kaldırılmış o eski kıymetli ve çok değerli kanaviçeleri, dantelleri, kasnak nakışlarını, beyaz işleri, delik işlerini değerlendirip estetik açıdan en iyi şekilde dizayn edip gün yüzüne çıkarmak ve kullanılır hale getirmek.

Büyüklerimizin kendi elleriyle teker teker işlediği eski işlerimiz o kadar değerlikli işler ki. Bu işler bir nevi hazine sayılırlar ve bu hazineleri yıllardır sandık içinde saklamak bir nevi gömmek çok üzücü. Ben el emeği olan bu değerli hazinelerin küçücük bir parçasını dahi atmaya kıyamıyor, en küçük parçayı dahi değerlendirip güzel şeyler çıkartıyorum. İşimi çok seviyorum büyük bir aşkla yapıyorum. Dümdüz köşede bekleyen kumaşlarınızı elime alıyor ve onlara enerji katıp dinamikleştiriyorum. Evinizde bir köşede bekleyen nakışlardan yepyeni, kullanışlı harika şeyler çıkartıyorum. Dönüşümünü tamamlayan bu işler bana çok büyük bir haz ve gurur veriyor.

Günün sonunda yaptığım her işi hayranlıkla fotoğraflıyor ve ölümsüzleştiriyorum. Bizim işimiz aslında bir nevi terapi ve ben bu terapi sayesinde büyük bir mutluluk ve huzur yaşıyorum. Ve müşterilerime de bu huzur ve mutluluğu yansıtıyorum. Bizim işi tarif ederken hep büyük bir sabır işi derler.Gerçekten çok büyük bir sabır ve özveri gerektiren bir meslek. Eğer aşk ve sevgi duymazsanız bu mesleği yapamazsınız. İşte benim işimdeki anahtar kelimem de bu. İşime duyduğum aşk ve sevgi. Ben işime duyduğum bu aşk ve sevgi sayesinden hiçbir zaman durmuyor her zaman büyük adımlarla ilerliyorum. Bu nedenle hiçbir zaman yaptıklarımla yetinmeyip kendimi işimde sürekli geliştirmeye adıyorum.

Çalıştığım her işte ”İnsanların zevklerine ve tercihlerine göre neler yapabilirim ? İşlerime nasıl farklılıklar katabilirim?” gibi birçok soruyu araştırıyor ve çözüm odaklı üzerinde düşünüyorum. Daha önce hiç yapmadığım bir iş isteyen müşterimi hiçbir zaman geri çevirmedim. Hiçbir zaman müşterime ”Yapamam. Bilmiyorum.” demedim. Aksine içten içe müşterimin bu tarz yeni bir işle geldiği ve kendimi geliştirme fırsatı verdiği için müşterime minnet duydum. Gelen işi en iyi şekilde araştırıp öğrendim. Ve işi en iyi şekilde yapıp teslim ettim. Hâlâ daha, hiç durmadan sürekli bir araştırma içindeyim. Çünkü nesiller değişiyor ve bu doğrultuda insanların fikirleri, zevkleri ve kullanım alanları da değişiyor. Eğer ben kendimi geliştirmezsem işimi gereğince doğru, titiz ve kaliteli yapamam. Hiçbir işimi iş olsun diye yapmadım hiç bir zaman. Her işime bir sanat gözüyle baktım.  Benim kanaatimce bir iş yapılıyorsa her ne yaparsan yap işinin en iyisini yapmak zorundasın. Bir işi ya hiç yapmayacaksın ya da son anına kadar en iyisi olacaksın. Ben her zaman en iyisini yapmak için burada olacağım. İş aşkı ve sevgisiyle her zaman yanınızdayım.